פרעושים

מחזור החיים של פרעושים כולל 4 שלבים 

ביצים המוטלות על פני גופם של חיות מחמד ונופלות לקרקע, מהביצים בוקעים זחלים הממהרים להתחפר במצע, כעבור שבועיים הזחלים מתגלמים. הגלמים עטופים שכבת מגן ויכולים להתקיים בסביבה חודשים ארוכים עד רגע הבקיעה. בתוך הגולם מתפתח הזחל לבוגר המוכן לבקוע תוך שניות כאשר מזדמן פונדקאי לסביבה. הפרעושים חיים את מרבית חייהם כגלמים מוסווים בסביבה, ובשלב זה אינם רגישים כלל לחומרי הדברה. רק חמישה אחוזים (5%) של אוכלוסיית הפרעושים נמצאים בשלב הבוגר על פני העור של חיות מחמד, ואילו חשופים לחומרי ההדברה הנפוצים.

כאשר ישנה נגיעות גבוהה מאוד של פרעושים אנו נאלצים לבצע הדברה סביבתית כנגדם. חומרי הדברה הינם רעלים מסוכנים, המשפיעים על מערכת העצבים של חרקים וכך גורמים למותם. מרבית חומרי ההדברה בעלי השפעה מסוכנת גם על יונקים וביניהם חיות המחמד ובני האדם. השימוש בחומרים אילו מוגבל למדבירים בעלי רישיון של המשרד לאיכות הסביבה, אשר הוסמכו להשתמש בחומרים מסוכנים אילו.

כדי ליעל את פעולת ההדברה פיתחו חברות התכשירים הכימיים חומרים הפוגעים בשלב הביצה והזחל של חרקים שונים ביניהם פרעושים. חומרים אילו מכונים מבקרי גדילת חרקים – Insects growth regulator או בקיצור IGRs. מרביתם של מבקרי גדילת החרקים מבוססים על מעכבי אנזים כיטינאז. זהו אנזים ייחודי לחרקים האחראי על בניית דופן הגוף של חרקים בשלב הזחל והבוגר. החומרים השונים מעכבים את פעולתו של האנזים ומונעים את התפתחות הזחל. מבקרי גדילה אחרים מחקים את פעולתו של הורמון הנעורים של החרקים ומונעים את התפתחות הזחל לשלב הבוגר. 

מבקרי גדילת חרקים (IGRs) בעלי תפקיד מכריע בהצלחת פעולת הדברה נגד פרעושים. הם שוברים את מעגל ההתפתחות של הפרעושים ופוגעים בשלבים הצעירים (ביצה וזחל) המהווים את מרבית אוכלוסיית הפרעושים בסביבה. כל מבקרי גדילת החרקים ייחודיים לחרקים, הם מופיעים באבקות נטולות ריח ואינם רעילים ליונקים כלל. 

כל פעולת הדברה כנגד פרעושים חייבת לכלול טיפול סביבתי ב-IGR מספר פעמים בהפרשים של שבועיים בין טיפול לטיפול. יש לקרוא בעיון את ההוראות על פני האריזה ולבצע אותן במדויק. למרות שהחומרים אינם רעילים לבני אדם וחיות מחמד, יש לנקוט בזהירות רבה בשימוש בהם ולהתייחס בכובד ראש לאזהרות המופיעות על פני האריזה. שימוש נכון ומסודר במבקרי גדילת חרקים יפחית במידה ניכרת את הנגיעות הסביבתית בפרעושים וימנע את חזרת הנגע.
  

הכנות מקדימות לפעולת הדברה

פרעושים חיים את מרבית חייהם מוסווים ומוגנים בסביבה. יחד עם זאת מחזור החיים שלהם תלוי בגורמים רבים אשר ניתן לבקר ולמנוע. הצלחה של פעולת הדברה תלויה בהכנות מדוקדקות של חיות המחמד, הבית והחצר.

הכנת חיות המחמד

ראשית יש לטפל בכל חיות המחמד בבית ובחצר בחומר בטוח, יעיל וארוך טווח נגד פרעושים. בשוק הישראלי רשומים מספר תכשירים מוצלחים וכן תכשירים רבים אשר יעילותם נמוכה או בעלי תופעות לוואי קשות לחיות המחמד ולבני האדם. 

מומלץ להתייעץ עם וטרינר לפני בחירת תכשיר הדברה לחיית המחמד. הרופאים ברשת חברים ממליצים על ריוולושין (Revolution). זוהי תרופה ולא תכשיר הדברה, בעלת יעילות גבוהה וממושכת ובטיחות מלאה לבני האדם וחיות המחמד. הדברת הפרעושים הבוגרים על פני חיית המחמד תמנע הטלת ביצים ויצירת אוכלוסיית פרעושים חדשה.

פרעושים ימנעו ממקומות חשופים מפרווה על פני חיות המחמד. הפרעושים מעדיפים את אזור בסיס הזנב, הגב האחורי, מפשעות ובתי השחי של כלבים, ואת אזור הצוואר של חתולים (מקום בו החתול מתקשה להתלקק). תספורת קצרה לכלבים וחתולים תייעל מאוד את מניעת הפרעושים. 

הכנת הבית

ביצי הפרעושים נופלות מגוף בעלי החיים לסביבה. כאשר זיהינו פרעושים על חיות המחמד משמע כי כל האזורים בבית בהם שוהים בעלי החיים נגועים בביצי פרעושים, זחלים וגלמים. כדי לסלק כמה שיותר גלמים של פרעושים מומלץ להשתמש לשואב אבק עוצמתי, ולשאוב היטב את כל המקומות בהם עשויים להסתתר פרעושים: שטיחים, רצפות, ספות, מזרונים וכו‘. חלק ניכר של גלמי הפרעושים יסולק בדרך זו. לאחר השאיבה יש לקשור את תוכן השואב בשקית אטומה ולזרוק לפח האשפה. 

הכנת החצר והסביבה

זחלים של פרעושים ניזונים מחומר אורגני נרקב בקרקע. הם חובבים מקומות מוצלים ולחים. ניקוי יסודי של החצר, סילוק פסולת וחפצים מיותרים יצמצמו את תנאי הקיום של הפרעושים ויגבירו את החשיפה של האוכלוסייה הקיימת לחומרי ההדברה. לפני פיזור חומרי ההדברה מומלץ להרטיב מעט את הקרקע בסביבה כדי לאפשר חדירה יעילה של חומרי ההדברה למצע בו מתקיימים זחלי הפרעושים.

פעולת הדברה

הדברה תעשה על ידי מדביר מוסמך עם חומרים פעילים כנגד פרעושים. שילוב של מספר חומרים פעילים יוצר לרוב אפקט הגברה (סינרגיזם) של פעולת ההדברה. מרבית התכשירים החדשים נגד פרעושים משלבים מספר חומרים פעילים. כיום מיוצרים חומרים רבים בטכניקה של אריזה במיקרו קפסולות. שיטה זו מאפשרת שחרור איטי וממושך של חומרי ההדברה ובכך מייעלת מאוד את פעולת ההדברה ומקטינה את הסיכונים לבני האדם וחיות המחמד. יש לדרוש מהמדביר להשתמש בחומרים מיקרוקפסולריים, משולבים, נטולי ריח ובטוחים לחיות המחמד.

שילוב של מבקר גדילת חרקים יחד עם חומר ההדברה הכרחי להצלחת פעולת ההדברה.
בזמן ביצוע ההדברה יש להרחיק את כל חיות המחמד מהאזור למספר שעות בהתאם להנחיות שמופיעות על פני התכשיר. יש לברר עם המדביר מהם החומרים הפעילים בהם השתמש ולרשום את השמות. יש לזכור כי החומרים נשארים פעילים במשך מספר ימים באזור המרוסס ובעלי החיים נחשפים אליהם כאשר הם חוזרים לבית ולסביבה.

מומלץ לחזור על פעולת הדברה כעבור שבועיים כדי לוודא כי כל אוכלוסיית הפרעושים נפגעה.

חשיפה לחומרי הדברה עשויה לגרום לתופעות לוואי אצל חיות המחמד דוגמת ריור, כוויות בכפות הרגליים, אפטיה, חוסר תאבון וסימנים עצביים. בכל מקרה של חשד להרעלה, יש לפנות מיד למרפאה הוטרינרית.

מניעה

מניעת הנגיעות בפרעושים היא הדרך היעילה ביותר לטיפול בבעיה. תספורות באביב ובקיץ ושימוש קבוע בתכשירים למניעת פרעושים על חיות המחמד ימנעו מאוכלוסיית פרעושים להתפתח. באזורים בהם חיים חתולי חצר רבים מומלץ טיפול קבוע מדי שבועיים במבקרי גדילת חרקים. 

סיכום

הדברת פרעושים דורשת הכנה קפדנית של בעלי החיים, הבית והסביבה. את ההדברה יש לבצע עם חומרים יעילים ובטוחים, מומלץ מסוג מיקרוקפסולרי המשלב מספר חומרים פעילים. חובה לשלב מבקר גדילת חרקים בתהליך ההדברה. יש לחזור על פעולת ההדברה כעבור שבועיים. לאחר ההדברה יש להקפיד למנוע היווצרות מחדש של אוכלוסיית פרעושים על ידי טיפול קבוע בחיות המחמד (גם בחודשי החורף), תספורות בקיץ ושימוש במבקרי גדילת חרקים כאשר הדבר נדרש.

מומלץ להיוועץ בוטרינר לפני כל פעולת הדברה. 

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

מה חדש?

כוויות בכפות רגליים של כלבים

הליכה על מדרכות בקיץ חם יכולה לגרום לכוויות בכפות הרגליים.

עזרה ראשונית ע"י הבעלים

  • שמירה על כף הרגל נקיה וקרירה. 
  • שטיפה ע"י מים קרים או מגבת קרה רטובה.  
  • להגיע למרפאה להמשך טיפול. 
דילוג לתוכן