הדברת קרציות על כלבים וחתולים

הדברת קרציות יסודית דורשת תכנון קפדני על ידי וטרינר מנוסה

תקציר

קרציות על חתולים או על כלבים מעבירות מחלות, מוצצות דם עד לאנמיה (חוסר דם) ומהוות מטרד וגועל. במקרים רבים מתיישבות הקרציות גם על בני אדם. כלבים בעיקר סובלים מנגיעות בקרציות אם כי גם חתולים עשויים להידבק. טיפולים מונעים והדברה במקרה הצורך חיוניים לשמירה על בריאות הכלב או החתול ומניעת הינגעות חיית המחמד בקרציות.

הדברת קרציות היא פעולה משולבת של טיפול בחיות המחמד ובסביבה, ומצריכה לא פעם טיפולים חוזרים במשך תקופת הפעילות של הקרציות. מומלץ להיוועץ בוטרינר המתמחה בחומרי הדברה כדי לתכנן תוכנית הדברה משולבת בטוחה ויעילה אשר תתאים לבעל החיים ולסביבה.

מבוא

קרצית הכלב Rhipicephalus sanguineus נפוצה מאוד בכל המדינה. הקרצייה פעילה בעונות החמות אביב – סוף הקיץ ומהווה מעביר חשוב למספר מחלות דם בכלבים וחתולים.

קרציות חיות בסביבה עשבונית, לרוב על שיחים נמוכים או עשבים רחבי עלים. הביצים מוטלות מתחת לעלים או בסדקים וחריצים שונים בסביבה באזור מוסתר ומוצל. קרצייה אחת יכולה להטיל עשרות ביצים. מהביצים בוקעים זחלים האורבים לפונדקאי, כלב או חתול, וממהרים לטפס עליו כשהוא עובר בסביבה. הקרציות מרגישות את נוכחות הכלב או החתול לפי עלייה בריכוז פחמן דו חמצני מהנשימות, ויברציות מהליכה, עליה בטמפרטורת הסביבה מחום גופו של הפונדקאי או ריח גוף. קרציות יכולות לרוץ עשרות מטרים כדי להגיע לפונדקאי מתאים. מרבית ההדבקות מתרחשות בזמן טיול בגנים ציבוריים או בטבע. כלבים השוהים בחצרות עשויים להידבק מקרציות שבקעו בסביבתם או בחצרות שכנות זחלים מתנשלים אחרי ארוחת דם לנימפות ואחרי ארוחת דם נוספת לבוגרים. קרציה בוגרת מוצצת דם רב, מתנפחת ומייצרת עשרות ביצים. לאחר ההזדווגות היא יורדת מהכלב או מהחתול, מטילה את ביציה ומתה. הקרציה אינה מכאיבה או מגרדת ויכולה להישאר זמן רב על הכלב מבלי שתורגש. האזורים החביבים על קרציות בכלבים הן אזור האוזניים, הצוואר, בתי השחי והסנטר.

עד לא מזמן מקובל היה להדביר ולמנוע קרציות באמצעות חומרי הדברה. חומרים אילו יוצרים שכבה של חומר פעיל על עור הכלב ופרוותו ופועלים באמצעות מגע עם הקרציה. הקרציות רגישות לחומרי הדברה שונים, בעיקר לחומרים ממשפחת הפרמטרינים הגורמים להן שיתוק, צריבה ומוות. יחד עם זאת הקרציות נשארות פעילות במשך זמן רב (עד 48 שעות). חומרים אילו עשויים להיות מסוכנים מאוד לחתולים עקב בליעתם בזמן הליקוק. לרוב חומריי הדברה מגיעים בקולרים בשחרור איטי או טפטפות עוריות. החומרים נשארים על העור חודש עד 7 חודשים כתלות בפורמולה וצורת האריזה (קולר או טפטפת). בני האדם המלטפים את חיית המחמד נחשפים גם הם לחומרי הדברה ועשויות להתפתח תגובות עוריות מקומיות באזור המתן או תחת קולרים. במיוחד מסוכן לילדים.

בשנים האחרונות נכנסו לשוק מגוון תרופות כנגד קרציות שיעילותן ובטיחותן לחיות המחמד ולבעליהן גבוהים בהרבה. התרופות ניתנות לכלב באמצעות טבלית לעיסה (כדור) או באמצעות טפטוף על העור לחתולים. חומרים אילו זורמים בדם של חיית המחמד ופוגעים בקרציה בזמן יניקת הדם. בליעת התרופה על ידי הקרציה מאפשרת פעילות הדברה יעילה ומהירה. אין חשיפה של הבעלים לחומרים אילו בזמן הליטוף של חיית המחמד, ותופעות הלוואי נדירות מאוד.

טווח הפעילות של תרופות אילו נע בין חודש ל-3 חודשים כתלות בחומר הפעיל והריכוז שלו במנה.

שיטות

טיפול על הכלב

טיפול מונע קרציות לכלב או לחתול כולל תספורת יסודית. הסרת הפרווה מצמצמת מאוד את שטחי המסתור של הקרציות ונוכחותן גלויה מיד. קרציות יעדיפו לא להתמקם על בעל חיים מסופר, ושימוש קבוע בתרופה ארוכת טווח כנגד קרציות.

במרפאות חברים אנו ממליצים על תרופות הרשומות בישראל כחוק ועברו את כל מבחני הבטיחות לכלבים חתולים ולבני האדם המטפלים בהם כמובן. שאל את הוטרינר או הוטרינרית  שלנו לגבי התכשיר המתאים לחיית המחמד שלך.

טיפול סביבתי

הטיפול הסביבתי מורכב יותר. יש לסלק עשבים שוטים, לנקות את הסביבה מלכלוך וגרוטאות שעשויים להוות מקומות מסתור לקרציות. פיזור חומרי הדברה פרמטריניים בסביבה אומנם ירחיק קרציות מהאזור, אך חסרונותיהם של חומרים אילו רבים מתועלתם. סיכון בריאותי למשתמש ופגיעה באוכלוסיות חרקים חשובות כמו דבורים ופרפרים הן תופעות הלוואי השליליות  של חומרי ההדברה האילו. אם החלטתם לבצע הדברה סביבתית בחצר, יש לקחת בחשבון כי יעילותה של פעולה זו נגד קרציות נמוכה. יש יתרונות בהדברה כנגד פרעושים ומזיקים אחרים אולם יש להקפיד בשימוש בחומרים ידידותיים לסביבה ולתכנן היטב את מקומות הריסוס, זמן הריסוס ולשים לב לפעילות של חרקים אחרים באזור.

סיכום

הדברה ומניעה של קרציות היא פעולה מורכבת המשלבת טיפול בכלבים המשמשים פונדקאי לקרציות ונקיון הסביבה בה הן שוהות. גילוח הכלב ושימוש בתרופה יעילה משולבים עם נקיון סביבתי יעניקו שקט מקרציות וישפרו את בריאות בעלי החיים.

וטרינר שלנו ישמח לענות לשאלות ולייעץ בנוגע לתכנית ההדברה הנכונה במקרה של נגיעות בקרציות.

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

מה חדש?

כוויות בכפות רגליים של כלבים

הליכה על מדרכות בקיץ חם יכולה לגרום לכוויות בכפות הרגליים.

עזרה ראשונית ע"י הבעלים

  • שמירה על כף הרגל נקיה וקרירה. 
  • שטיפה ע"י מים קרים או מגבת קרה רטובה.  
  • להגיע למרפאה להמשך טיפול. 
דילוג לתוכן